Kilka porad dla zdrowych zębów - Dobry stomatolog

gabinet dentysty cieszyn

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?


Przygotowania dziecka do pierwszej wizyty u dentysty muszą wiązać się przede wszystkim z odpowiednią rozmową. Warto skupić się na dwóch elementach – zachowaniu dziecka oraz o skutkach wizyty. Mamy tu na my

Kilka porad dla zdrowych zębów - Dobry stomatolog gabinet dentysty cieszyn
śli przede wszystkim brak lęku i nastrojenie malucha pozytywnie. Zdarza się bardzo często, że dziecko po wizycie u lekarza jest po prostu bardzo zestresowane i pamięta te negatywne emocje aż do końca życia. Przecież są osoby dorosłe, które boją się dentysty. Drugi aspekt to przygotowanie do wizyty – to jest informowanie dziecka, co może, a czego nie może robić u stomatologa. Ma się tam do czynienia z ostrymi przedmiotami, chirurgicznymi elementami, więc przede wszystkim trzeba powiedzieć, żeby dziecko siedziało spokojnie i słuchało poleceń lekarza.

Dziecko u dentysty bardzo często stresuje się przed pierwszą wizytą. Wynika to między innymi z faktu, że jest ono mimowolnie straszone przez dorosłych. Czy boisz się wizyty u dentysty? Idziesz do dentysty – nic Ci nie będzie! Nie bój się, będzie dobrze, dentysta Cię nie skrzywdzi! Dziecko być może w ogóle nie myślałoby, że dentysta może w jakikolwiek sposób mu zaszkodzić. Tymczasem takie pytania budzą ogromny niepokój i w ten sposób stomatolog staje się osobą, wobec którego można mieć jakieś podejrzenia i się go po prostu bać. A tymczasem dziecko z pewnością wyjdzie z gabinetu zadowolone, choć jeśli zabieg był bolesny, to może odczuwać tego skutki.



Najważniejsze informacje o próchnicy dla pacjentów


W niniejszym tekście zastanowimy się nad tym, w jaki sposób można ochronić się przed próchnicą. Co trzeba zrobić, żeby nie nabawić się próchnicy i jak zorganizować wszystkie codzienne czynności żeby się tak stało. Próchnica jest chorobą, która może mieć bardzo poważne skutki dla naszego uzębienia. Każdy z nas może być na nią mniej lub bardziej narażony. Czasami jest tak, że próchnica może być u kogoś bardziej powszechna, bo na słabe uzębienie i jest na to podatny. Specjaliści wskazują jednak, że głównym powodem próchnicy jest brak higieny jamy ustnej. Mówiąc inaczej – po prostu brak regularnego mycia zębów. Wystarczy dwa-trzy razy dziennie myć zęby i ryzyko próchnicy zawsze spada. Jeżeli myjemy zęby po każdym posiłku, to także jest znacznie większe prawdopodobieństwo że próchnicy się nie nabawimy. Trzeba również wybierać odpowiednie pasty do zębów – najlepiej po konsultacji ze swoim stomatologiem.

Codzienna higiena zębów oznacza kilka bardzo istotnych elementów. Po pierwsze – trzeba myć te zęby bardzo dokładnie i wnikliwie. Jest to zdecydowanie najważniejsza rzecz – dokładne i uważne mycie zębów. Po drugie – owe mycie zębów musi być kilka razy dziennie, regularnie, bez zbędnego zwlekania. Wielu stomatologów sugeruje na przykład mycie zębów po każdym posiłku, a jeśli nie ma takiej możliwości to w trakcie dnia chociażby płukanie tych zębów specjalnymi płynami do płukania, które ograniczają w dużej mierze ryzyko zachorowania na przeróżne choroby. Jest to bardzo istotna kwestia, która nie dla każdego jest do końca jasna. W końcu – trzeba dobrać dobrą pastę do zębów do swojego uzębienia najlepiej po rozmowie ze stomatologiem.




Z jakich narzędzi korzystają stomatolodzy?


W medycynie, w każdej jej dziedzinie, bardzo ważne są narzędzia używane przez lekarzy. Niektóre służą do diagnozowania chorób, inne do wykonywania zabiegów. Niezależnie jednak od ich zastosowania wszystkie powinny być sprawne oraz sterylne, żeby wykluczyć ryzyko zakażenia. Higiena w każdym gabinecie lekarskim jest ważnym czynnikiem. To samo dotyczy narzędzi stosowanych w stomatologii, również powinny być sterylne, a jeśli są elektroniczne ich stan techniczny musi być regularnie sprawdzany. Jest to niezwykle istotne dla zdrowia pacjenta. Najczęściej używanymi narzędziami w dentystyce są lusterka oraz pincety stomatologiczne, a także różnego rodzaju wiertła. Na przestrzeni lat narzędzia stomatologiczne się zmieniały na coraz bardziej precyzyjne.