Dobry dentysta w Zabrzu - Dobry stomatolog

stomatologia zabrze

Specjalizacje stomatologiczne

Odbywanie studiów pozwala na zdobywanie różnych specjalizacji stomatologicznych. Dobry stomatolog dziecięcy powinien przeprowadzać fachowe przeglądy zębów, znać się na ortodoncji oraz posiadać po prostu dobre podejście do dzieci. Nato

Dobry dentysta w Zabrzu - Dobry stomatolog stomatologia zabrze
miast dobrzy stomatolodzy przyjmujący osoby dorosłe bardzo często muszą dokonywać ekstrakcji trudnych zębów oraz przeprowadzać skomplikowane leczenia kanałowe. Dlatego znalezienie dobrego dentysty leczącego osoby dorosłe może nie być takie proste. Podobnie jest w przypadku osób starszych poszukujących dobrego protetyka. Trzeba bowiem pamiętać, że dobranie dobrej protezy bywa długim i żmudnym procesem. Rozpoczyna się dobrze wykonanym przeglądem dentystycznym przeprowadzonym pod kątem dobrania odpowiedniej protezy.

Osoby prowadzące gabinety stomatologiczne dobrze wiedzą, że posiadają bardzo dużą konkurencję. Dlatego starają się zamieszczać reklamy prowadzonego przez siebie gabinetu w takich miejscach, które będą bardzo dobrze widoczne i dostępne dla wielu potencjalnych pacjentów. Dodatkowo przygotowują one różne ulotki rozdawane w miastach i trafiające do praktycznie wszystkich mieszkańców. Najbardziej opornych pacjentów mogą przekonać rabaty dostępne w różnych gabinetach dentystycznych. Zawsze jednak warto przed wizytą w konkretnym gabinecie zasięgnąć opinii na jego temat w sprawdzonych miejscach. Dzięki temu będzie można skorzystać z naprawdę fachowej i najlepszej oferty leczenia zębów.


Definicja protetyki

Protetyka stomatologiczna ? dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach (onkologicznych, plastycznych) za pomocą protez pooperacyjnych oraz epitez (ektoprotez - protezy nosa, ucha itp.). Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka_stomatologiczna


Jak przebiega leczenie kanałowe?

W zależności od rozpoznania lekarz wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego. Jednak w dużym uproszczeniu, dla ogólnego zrozumienia aspektu leczenia kanałowego, przebieg leczenia wygląda następująco:

otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi (żywą usuwa się w znieczuleniu miejscowym)
opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów. W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje całkowite usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia. Do przepłukiwania kanałów stosowany jest między innymi podchloryn sodu.
osuszenie kanałów.

wypełnienie kanałów materiałami biozgodnymi. Czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości do otworu fizjologicznego, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Wypełnianie kanałów korzeniowych wymaga zastosowania różnych materiałów i technik. Materiały wypełniające możemy podzielić na stosowane czasowo i stosowane na stałe do ostatecznego wypełnienia. Najpopularniejszym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych na stałe jest gutaperka, która stosowana od blisko 100 lat, mimo wielu nowych materiałów, jest najlepszym wypełniaczem kanałów, dającym doskonałe efekty lecznicze.
wypełnienie zęba. Najczęściej prawidłowo przeleczony ząb wypełnia się materiałami kosmetycznymi, do których należą materiały kompozytowe, kompomerowe i nowe materiały ormocerowe.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kana%C5%82owe