Diagnoza stomatologiczna - Dobry stomatolog

Rentgenodiagnostyka stomatologiczna cieszyn

Porady - stomatolog


Pierwsza wizyta u stomatologa dla dziecka może być bardzo dużym przeżyciem. Warto go do tego przygotować odpowiednią rozmową oraz informowaniem o tym, jak taka wizyta przebiega. Co ciekawe, dobry stomatolog kiedy

Diagnoza stomatologiczna - Dobry stomatolog Rentgenodiagnostyka stomatologiczna cieszyn
dowie się, że dziecko jest u dentysty pierwszy raz także będzie się odpowiednio inaczej zachowywał. To interesujące, ale dobre podejście stomatologa, może mieć ogromny wpływ na postrzeganie tego zawodu przez małe dziecko. Jeśli wizyta zakończy się sukcesem i dziecko nie wyjdzie przerażone, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w kolejnych latach i podczas następnych wizyt będzie podobnie. Wtedy nie trzeba będzie przygotowywać dziecka do wizyty u stomatologa praktycznie w ogóle.

Czy dentysta może popełnić błąd, a jeśli go popełni, to z jakimi skutkami jest to związane? Jak to wszystko wygląda w praktyce? Trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć, że tak – dentyści popełniają błędy. Wiąże się to z koniecznością regularnego dbania o swoje uzębienie, które jeśli nie występuje powoduje ogromne skutki na jamie ustnej. Dentysta przeprowadzając badania robi wszystko co w jego mocy, aby pacjent był zadowolony. Niestety bywa też tak, że popełni błąd. Jeden błąd dentysty może kosztować pacjenta...na przykład ząb. To dlatego wybór dentysty jest kluczowy i trzeba go poczynić po odpowiednim przygotowaniu. Sugerujemy nie tylko czytanie opinii w internecie ale także zapoznanie się z różnymi opiniami swoich znajomych i doświadczeniem zawodowym każdego z dentystów.




Co zrobić, żeby nie bolały zęby?

W celu maksymalnego ograniczenia wystąpienia bólów zębów na tle zmian w obrębie tkanki twardej i stanów chorobowych miazgi należy:

dbać o higienę jamy ustnej:
przynajmniej 2 razy dziennie szczotkować zęby pastą zawierającą fluor;
delikatnie szczotkować dziąsła i język;
przestrzenie międzyzębowe czyścić nicią dentystyczną;
stosować płyn do higieny jamy ustnej;
ograniczyć spożycie produktów zawierających cukier;
stosować dietę bogatą w wapń;
spożywać duże ilości wody w celu wspomagania procesu produkcji śliny;
regularnie kontrolować stan uzębienia u dentysty:
raz na 12-24 miesiące – osoby bez problemów z zębami i jamą ustną;
co 6 miesięcy – dzieci (w celu szybszego wykrycia ewentualnych zmian);
przeprowadzać czyszczenie uzębienia w gabinecie stomatologicznym;
w razie potrzeby stosować zalecone przez lekarza kuracje fluoryzacyjne.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w#Profilaktyka


Leczenie ubytków zębowych u dzieci

Leczenie zapobiegawcze zębów u dzieci wykonywane jest w celu zablokowania rozwoju próchnicy oraz uratowania konkretnego zęba, który został zaatakowany przez próchnicę. Dentyści starają się o to, aby leczenie zębów u dzieci było bezbolesne. Najpierw sięgają po możliwość leczenia zębów ozonem, a następnie podejmują się wykonania leczenia zwykłego. Dzięki takiemu leczeniu dziecko nie musi odbywać większej ilości wizyt dentystycznych i stresować się przeżywaniem leczenia kanałowego. Jednak posiadane przez dentystów środki znieczulające pozwalają na wykonywanie bezbolesnego leczenia kanałowego, a tym bardziej na przeprowadzanie bezbolesnej ekstrakcji zęba, dlatego żadna wizyta u dentysty nie musi być dla dzieci uciążliwa.

Wady zgryzu u dzieci leczone są przez ortodontę. Zajmuje się on fachowym dobieraniem aparatu zębowego do uzębienia każdego ze swoich pacjentów. Posiada także uprawnienia do szlifowania zębów, jednak rzadko przeprowadza ekstrakcję zęba po to, żeby można było dopasować aparat ortodontyczny do stanu uzębienia dzieci. Takie działanie może zostać podjęte przez dentystę, który może zgodzić się na wyrwanie zęba mlecznego pod warunkiem sprawdzenia na zdjęciu rtg czy pod tym zębem kształtuje się już ząb stały. Zdarza się także, że wyrywa u dziecka zęby mleczne po prostu dlatego, że przeszkadzają one w rozwoju zębów stałych. Dentysta może również zająć się szlifowaniem zębów, które ma doprowadzić do ich skrócenia.