Chciałeś kiedyś leczyć zęby ale nie wiesz jak sie za to zabrać? - Dobry stomatolog

Leczenie kanałowe Chorzów

Jak dbać o higienę jamy ustnej

Utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej jest jednym z ważniejszych działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu próchnicy zębów. Samo regularne szczotkowanie zębów bywa niewystarczające, choć jest istotnym elementem

Chciałeś kiedyś leczyć zęby ale nie wiesz jak sie za to zabrać? - Dobry stomatolog Leczenie kanałowe Chorzów
dbania o higienę. Dobry dentysta często oferuje pacjentom przeprowadzenie instruktażu dotyczącego utrzymywania właściwej higieny w jamie ustnej oraz okolicach. Regularne mycie zębów odpowiednim rodzajem szczoteczki oraz pasty pomaga pozbyć się resztek jedzenia oraz bakterii. Poza szczotkowaniem warto także używać płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych. Istnieje także kilka zasad dotyczących właściwego szczotkowania zębów, których warto przestrzegać. Przede wszystkim nie należy myć zębów tuż po spożyciu słodkich oraz kwaśnych napojów, ponieważ wtedy szkliwo jest bardzo podatne na zniszczenie. Warto pamiętać o tym, że podatność zębów na próchnicę może być różna u konkretnych osób, dobrze jest więc dobrać odpowiednie środki do utrzymania higieny naszego uzębienia, w czym pomoże dentysta oferujący konsultacje.


Powstawanie próchnicy zębów

Jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u dentysty jest próchnica zębów. Stomatologia zachowawcza z endodoncją zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem ubytków powstałych na skutek próchnicy. Jednym ze sposobów chronienia się przed próchnicą jest wiedza, w jaki sposób ona powstaje i jakie niezbędne czynniki muszą wystąpić, żeby próchnica mogła się rozwinąć. Próchnica zębów jest bakteryjną chorobą zakaźną, która atakuje tkanki twarde zęba i objawia się demineralizacją substancji nieorganicznych. Żeby próchnica zębów mogła wystąpić, konieczne są cztery czynniki, takie jak bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Każdy z tych czynników jest konieczny, żeby próchnica zębów mogła wystąpić. W zależności od stadium rozwoju próchnicy dentysta stosuje odpowiednią metodę leczenia. Podatność zębów na próchnicę może być różna u niektórych osób, dlatego też tak ważne jest chodzenie do dentysty na wizyty kontrolne. Próchnica zębów jest najłatwiejsza do wyleczenia we wczesnym stadium, ponieważ wystarczy wtedy oczyścić ząb i wypełnić ubytki specjalnym materiałem. Bardziej zaawansowaną formą leczenia próchnicy jest leczenie kanałowe zęba.


Jakie kwalifikacje zawodowe posiada dentysta

Lekarz dentysta, jak każdy inny lekarz pracujący w zawodzie, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które umożliwiają dentyście wykonywanie szeregu zabiegów stomatologicznych. Zostanie lekarzem dentystą nie jest takie proste, ponieważ wymaga wielu lat nauki i zdobywania umiejętności praktycznych. Lekarz dentysta, żeby założyć własny gabinet stomatologiczny, musi poświęcić wiele lat na naukę wszelkich koniecznych umiejętności. Żeby zostać dentystą, należy najpierw ukończyć odpowiednie studia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Pełne prawo, żeby wykonywać zawód dentysty, otrzymuje się po zdaniu specjalnego egzaminu zwanego Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym. Podczas trwania studiów można wybrać spośród różnych specjalizacji dentystycznych. Po ukończeniu studiów oraz zdaniu egzaminu końcowego, lekarz dentysta może zacząć pracę w zawodzie w prywatnym gabinecie stomatologicznym lub w innych placówkach. Dentysta może stale podnosić swoje kwalifikacje poprzez uczęszczanie na różne kursy lub ukończenie kilku innych specjalizacji.


Klasyfikacja specjalizacji stomatologicznych

Stomatologia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób jamy ustnej i okolic. Można wyróżnić dziewięć osobnych specjalizacji stomatologicznych, w ramach których dentysta wykonuje określone zabiegi lub zajmuje się przeprowadzaniem innych czynności związanych ze stomatologią. Gabinety stomatologiczne oferują wykonywanie zabiegów z różnych specjalizacji stomatologicznych, jak na przykład zabiegi dotyczące ortodoncji i protetyki stomatologicznej. Lekarz dentysta może się specjalizować w kilku wybranych specjalizacjach lub skupić się jednej. Jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych są te, które dotyczą stomatologii zachowawczej zajmującej się leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Innymi specjalizacjami stomatologicznymi są periodontologia, protetyka stomatologiczna oraz stomatologia dziecięca. Specjalizacjami stomatologicznymi, które dotyczą także innych dziedzin nauk, są epidemiologia, chirurgia stomatologiczna, zdrowie publiczne oraz chirurgia szczękowo-twarzowa.